GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålar 4515614
*
nr 451 5614
Skålar
Gustavsberg bla. Argenta , båda med Brandkontorets emblem, 22x22 17x17
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 februari 2007
kl 16:42:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/2 16:02:17
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg gustavsberg bla keramik silverinläggning silverinläggningar skålar wilhelm kåge
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:13
-
6549 Grötskålar
3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:40
-
6180 Skålar
+ fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:08
-
6551 Skålar
+ fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:43
*
Skålar
nr 451 5614
Skålar
Gustavsberg bla. Argenta , båda med Brandkontorets emblem, 22x22 17x17
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 februari 2007 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/2 16:02:17 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg gustavsberg bla keramik silverinläggning silverinläggningar skålar wilhelm kåge
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:13 -
6549 Grötskålar
3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:40 -
6180 Skålar
+ fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:08
-
6551 Skålar
+ fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:43



